Biyonik El – bebionic3

mekatronik    10 Ekim 2013    Yorum Yok    Mekatronik

biyonik-el

Biyonik el,engellilerin hayatını kolaylaştırmak ve engellilerin başkalarına ihtiyaç duymadan günlük işlerini yerine getirebilmeleri için tasarlanmıştır.Bu biyomekatronik sistem ;kapı açma, yemek yeme,çanta taşıma,ışıkları açma,bilgisayar kullanma,sebze soyma,ayakkabı bağlama,çay karıştırma gibi  günlük yaşamda gerçekleştirebileceğimiz bir çok işi kolaylıkla yapabiliyor.

2007 yılında bir İskoç şirketi olan Touch Bionics ”i-Limb Hand” olarak adlandırdığı ilk ticari biyonik eli piyasaya sürdü.Bunun dışında aşağıda anlattığımız Bebionic3 adında gelişmiş başka bir biyonik el daha var.Bebionic 3 te parmakların bağlı olduğu bir motor sayesinde her parmak koordineli bir şekilde ayrı ayrı katlanabiliyor.Motorlar ağırlık dağılımı optimize etmek ve 45 kilograma kadar ağırlık kaldırmak için konumlandırılmış.

Parmak hareketleri kullanıcılar istekleri doğrultusunda bilgisayar programı üzerinden kablosuz olarak özelleştirilebiliyor.biyonik-el-program

13 yaşında bir tren kazasında kolunu ve  ayağını kaybeden 33 yaşındaki bay Swainger bu mekatronik sistemin hayatı için bir devrim olduğunu söyledi.

Bu yazı 10 Ekim 2013 tarihinde mekatronik tarafından Mekatronik kategorisi altında yazılmıştır. Bu yazıda belirlenen anahtar kelimeler şunlardır;, , ...

Yorum yazın

avatar