Mühendisler İçin Gerekli Tarayıcı Eklentileri – 1

mekatronik    12 Aralık 2014    Yorum Yok    Mekatronik

google-translate-uygulamasi-hizli-ceviri

İnternet üzerinden ingilizce makale okuyor,yabancı sitelerden yeni teknolojik gelişmeleri takip ediyoruz.Yazılarda Türkçe karşılığını bilmediğimiz kelimeler ile karşılaşıyoruz ve bu kelimeleri google çeviri alanına kopyalayarak türkçe karşılığını öğrenebiliyoruz.Bilmediğimiz kelime sayısı biraz fazla ise bunları tek tek kopyalamak biraz uzun iş.Google tarafından geliştirilen “Google Translate” adlı eklenti ile Türkçe karşılığını bilmediğimiz bir kelimeyi sadece seçerek , kelimenin anlamını hızlıca görüntüleyebiliyoruz.

Google Translate Eklenti adresi


 

kolay-okuma-eklentisi-reklamsiz-icerik-goruntuleme

Bazı sitelerde gerek reklamların rahatsız etmesi gerek yazı biçiminin kötü oluşu makalenin okunmasını zorlaştırıyor.Readability adlı eklenti söz konusu içeriği alıp daha rahat okunabilir hale getiriyor.Rahat okunur hale getirdiğiniz içeriği kütüphanenize ekleyip daha sonra okuyabilir ya da Readability’nin size verdiği linki arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Readability Eklenti Adresi


 

hacker-vision-gorunum-zitlastirma-isik-invert-colours-gece-goz

Gece geç vakitlerde bilgisayar ekranına baktığımızda ışıkların rahatsız etmesi sebebiyle gözlerimiz yorulabiliyor.Hacker Vision adlı eklenti içeriği siyah ağırlıklı bir görünüme çeviriyor ve gözlerimiz beyaz ışığın rahatsız ediciliğinden biraz da olsa kurtulabiliyor.

Hacker Vision Eklenti Adresi


 

Bazen internet üzerinde gördüğümüz bir içeriğin ekran görüntüsü almak isteriz.Bu iş tam sayfa için printscreen tuşu ile biraz kolay olabilir ama seçtiğimiz bir alanın ekran görüntüsünü almak veya bir websitesinin yukarıdan aşağı ekran görüntüsü almak printscreen tuşu ile bir hayli zahmetli.Nimbus adlı bir eklenti ile ekran görüntüsü almak ,düzenlemek,yeniden boyutlandırmak çok kısa sürede halledilebiliyor.

ekran-gorunsu-alma-kolayca (1)

Nimbus Eklenti Adresi

Bu yazının devamı olan “Mühendisler İçin Tavsiye Tarayıcı Eklentileri – 2” yazımızı okumak için tıklayınız.

Bu yazı 12 Aralık 2014 tarihinde mekatronik tarafından Mekatronik kategorisi altında yazılmıştır. Bu yazıda belirlenen anahtar kelimeler şunlardır;, , , , , , , , , , , , , , ...

Yorum yazın

avatar