Tek Kart Bilgisayarlar

mekatronik    18 Nisan 2015    Yorum Yok    Elektronik

Tek kart bilgisayarlar tek devre üzerinde merkezi işlem birimi,giriş çıkış bileşenleri ve bellek gibi sadece gerekli bileşenleri bulunduran küçük ve düşük fiyatlı işlevsel bilgisayarlardır.Son dönemler bu küçük bilgisayarlara ilgi artmış ve birçok yeni bilgisayar geliştirilmiştir.

Arduino

Arduino analog ve dijital girişlere sahip,java tabanlı processing/wiring dilini kullanan,üzerinde Atmega 8 ve 32 bit mikrodenetleyicileri bulunan,açık kaynak donanım ve yazılımların yapabileceklerini göstermek ve eğitim,proje,hobi amaçlı kullanım için geliştirilmiş ,kullanım alanlarına göre farklı modelleri bulunan açık kaynaklı geliştirme platformudur.

rsz_arduino-nedir


 

Raspberry Pi

Raspberry Pi ,Raspbian adlı Linux dağıtımı çalıştırabilen,yaklaşık 8-10 cm boyutlarında,hdmi çıkışı ile herhangi bir göstergeçe görüntü aktarabileceğiniz,giriş/çıkış pinleri bulunan,standart klavye ve fare takabileceğiniz ,kablolu ya da harici bir bileşen takarak kablosuz internete bağlanabileceğiniz,usb girişi bulunan,25-35 $ gibi bir fiyata satılan tek kart bilgisayar.

raspberrypi


 

BeagleBone

BeagleBone Texas Instruments ve Digi-Key tarafından üretilen ,Windows Ubuntu ve Android 4.0 işletim sistemlerini çalıştırabilen,düşük güç tüketen,89 $ gibi bir fiyata satılan,internete bağlabileceğiniz,usb girişi hdmi çıkışı bulunan tek kart bilgisayardır.

beagle-bone


 

Intel Galileo

Arduino platformlarını ve çeşitli Arduino shieldlerini destekleyen üzerinde Intel tarafından geliştirilmiş yüksek işlem kapasitesine sahip Quark SoC X1000 işlemci bulunan,Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle bazı üniversitelerimize toplam 1050 adet gönderilmiş 69$ değerinde tek kart bilgisayardır.

intel-arduino


 

Netduino

Sparkfun firması tarafında üretilen, .Net Micro Framework yazılımı ile C# ya da VB.Net dillerini kullanılabilen,Arduino shieldleri ile uyumlu elektronik bir platformdur.

net-duino


 

Tek Kart Bilgisayar Karşılaştırması

arduino-raspberryi-pi-

Bu yazı 18 Nisan 2015 tarihinde mekatronik tarafından Elektronik kategorisi altında yazılmıştır. Bu yazıda belirlenen anahtar kelimeler şunlardır;, , , , , , , , , , ...

Yorum yazın

avatar